niedziela, 13 stycznia 2013

Z pokorą i uniżeniem

"Z pokorą i uniżeniem" (fr.Stupeur et tremblements) to tytuł powieści autorstwa Amelie Nothomb- pisarki pochodzenia belgijskiego urodzonej w 1966roku. Treść tej książki stanowią przeżycia autorki podczas pracy w japońskiej korporacji. Główną bohaterką jest tu właśnie Amelie, która opisując sposób pracy w kraju kwitnącej wiśni, podkreśla jednocześnie różnice, między nim, a krajami europejskimi. Okazuje się, że styl pracy jest całkowicie odmienny, do czego główna bohaterka nie jest w stanie przywyknąć i w związku z tym faktem, zamiast awansować, ze stanowiska średniego szczebla jest stopniowo degradowana, co jej przełożeni tłumaczą faktem, iż próbują dać jej stanowisko odpowiednie do umiejętności. Bohaterka kończy przygodę z firmą na stanowisku sprzątaczki, przy czym nawet pełniąc tę funkcję nie spełnia ona oczekiwań pracodawców i oceniona zostaje jako osoba niekompetentna.

Amelie wykorzystuje przeżycia do postawienia siebie samej w krzywym zwierciadle, przy czym nie szczędzi uszczypliwości w opisywaniu swej osoby. Autorka spogląda na siebie z prześmiewczym dystansem, zaś jej lekki, acz charakterystyczny styl stawia tę powieść na pograniczu satyry i swego rodzaju dramatu. Opisy sytuacyjne są bardzo żywe, przez co niezwykle łatwo wczuć się w postać głównej bohaterki i dzielić z nią przeżycia. Panuje tu absurdalny humor, który potrafi rozbawić swą odmiennością.


Lubię tę autorkę i poluję na wszystkie opowiadania jej autorstwa, ponieważ bardzo podoba mi się prezentowany przez nią styl, każący spojrzeć na powieści z przymrużeniem oka, przez co trafia do pamięci dość pokrętną drogą. Osobiście polecam tę książkę jako przyjemną lekturę pod koniec dnia, mającą na celu  oderwanie się od świata codziennego, bez jednoczesnego przenoszenia się w krainę fantazji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co o tym sądzisz?