czwartek, 17 stycznia 2013

Szaman Morski

"Szaman morski"  to tytuł książki autorstwa Karola Olgierda Borchardta napisanej w roku 1986. Jest to zbiór opowiadań traktujących o kapitańskiej karierze Eustazego Borkowskiego- "kapitana z zaskoczenia". Główny bohater pełnił funkcję dowódcy polskich transatlantyków w okresie międzywojennym, z czego najwięcej przygód spotyka go na pokładzie SS "Kościuszko".  Śledzimy poczynania kapitana takie jak chrzest bizonów, zaklinanie morza czy czytanie z gwiazd oraz wiele innych. Każda z zamieszczonych historii jest pełna humoru przy czym niezwykle barwnie opisuje charakter Borkowskiego. Kapitan wydaje się być, jak to zapisano w tytule, jedynym swego rodzaju szamanem morskim, który za nic ma sobie zasady, konwenanse czy zdrowy rozsądek. Kpt Eustazy nie daje panować nad sobą ani ludziom, ani przyrodzie- to on zaklina otoczenie.


17 opowiadań napisanych niezwykle żywym językiem, pełnych nierzadko dziwacznych przygód jedynego takiego kapitana stanowi świetną rozrywkę na chwile nudy i przygnębienia, które znikają już po przeczytaniu kilku pierwszych zdań. Jest to bardzo lekka, czysta rozrywka, ze względu na ilość akcji wręcz idealna do przełożenia na język filmowy.


Do powyższego zbiorku podchodziłam sceptycznie i zabrałam się za niego głównie z braku innych propozycji książkowych, co nie zmienia faktu, iż nie żałuję ani jednej minuty spędzonej nad dziełem K.O.Borchardta. Świetnie opisany klimat, morze, polski transatlantyk to części składowe zbioru w sam raz do czytania w zimne i szare zimowe dni.

Ostrzegam, że w trakcie czytania wręcz słychać specyficzny głos jeszcze bardziej specyficznego kapitana, z którego to powodu nie da się nie wybuchnąć śmiechem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co o tym sądzisz?