niedziela, 13 stycznia 2013

Języki i kolczyki

"Języki i kolczyki" to tytuł wydanej w oryginale w roku 2003 powieści autorstwa Hitomi Kanehary. Powieść ta opowiada o nastoletniej dziewczynie imieniem Lui nawiązującej przypadkową znajomość z napotkanym w barze Amą. Lui zamieszkuje z nowopoznanym chłopakiem zarabiając na życie jako hostessa. W pewnym momencie, zafascynowana modyfikacjami ciała dziewczyna poznaje przyjaciela swego chłopaka, mężczyznę charakteryzującego się brutalnością i znajdującym przyjemność w gwałtach. Po niedługim okresie czasu Lui  wchodzi w układ z gwałtownym człowiekiem, opierający się na kontaktach intymnych bazujących na przemocy i upokorzeniu, co bohaterka początkowo traktuje jako gwałt, by następnie odnaleźć w tym pewien rodzaj przyjemności. W tle tych wydarzeń rozgrywa się toczona przez Amę niełatwa walka o przetrwanie w ciężkim środowisku bezimiennych ludzi bez przyszłości.


Styl tej powieści jest ostry i dynamiczny, nie znajdzie się w niej spokoju, ponieważ wydarzenia ze strony na stronę piętrzą się, by doprowadzić do spodziewanego stylistycznie końca. Książkę tę czyta się niezwykle szybko, zarówno ze względu na jej niewielką objętość, jak i sposób narracji. Stanowi ona specyficznego rodzaju rozrywkę, jednak czytając ją należy pamiętać, iż przedstawione w niej środowisko jest skrajnym odłamkiem społeczeństwa, zbierającym w sobie wszystkie jego patologie.


Polecam tę powieść tym, którzy potrafią spojrzeć na nią z dystansem i traktować jako czystą fantazję autorki. W innym przypadku można dojść do zatrważających wniosków psujących przyjemność z lektury.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co o tym sądzisz?