czwartek, 10 stycznia 2013

Bogowie łakną krwi

"Bogowie łakną krwi" (fr. Les dieux ont soif) jest to powieść autorstwa Anatola France, po raz pierwszy wydana w roku 1912. Głównym bohaterem jest młody malarz Ewaryst Gamelin, akcja zaś rozpoczyna się w roku 1793- roku terroru wymierzonego w kierunku przeciwników rewolucji. Ewaryst przy pomocy Ludwiki Rochemaure zdobywa posadę prawniczą na pozycji prokuratorsko-sędziowskiej. Bohater oskarża wrogów rewolucji o zbrodnie takie jak "szerzenie polityki monarszej", zaś dzięki swej skuteczności, z dnia na dzień pnie się coraz wyżej w hierarchii. Będąc u szczytu kariery, Ewaryst bezwzględnie każe każdego człowieka postawionego w stan oskarżenia. Przez jego werdykt traci życie mąż jego siostry, pani Rochemaure, oraz wiele innych osób, wcześniej mu bliskich. Do przewrocie 9 Thermidora zostaje zwolniony z pracy w Trybunale i stracony.

Zarówno z uwagi na temat jak i styl pisania, jest to książka dość ciężka, na pewno nie stanowi lektury dla czystej rozrywki. Czytając ją, należy skupić się na wątkach i tle politycznym, w innym wypadku można nie zauważyć wielu elementów. Postaci są dobrze odmalowane, każdy z bohaterów ma własny, wyrazisty charakter, którego nie da się pomylić. Początkowo jest to dość zwyczajna historia rozgrywająca się na burzliwym tle, jednak prędko proporcje się zmieniają i to tło polityczne staje się wręcz łagodne w porównaniu do poczynań głównego bohatera.

 Postać Ewarysta prowokuje do zadania sobie pytania o własną hierarchię wartości. Jak wiele jesteś w stanie poświęcić dla spełnienia swoich marzeń o pozornej mocy? Uważam tę powieść za wartą przeczytania, jednak nie jako odprężającą lekturę pod koniec dnia, lecz Historię przez duże H ;), na przeczytanie której należy poświęć większą ilość czasu i uwagi.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co o tym sądzisz?