sobota, 26 stycznia 2013

Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" (hiszp. Travesuras de la nina mala) to tytuł powieści autorstwa peruwiańskiego pisarza Maria Vargasa Llosy, wydanej w oryginale w roku 2006, zaś w polskim przekładzie Marzeny Chrobak w roku 2007. Dzieło to traktuje o mającej swe początki w dzieciństwie, burzliwej, wieloletniej miłości między Ricardo a Chilijeczką, jak nazywa on fascynującą dziewczynkę, a następnie kobietę.

Ricardo poznaje Chilijeczkę gdy wraz z rodziną zamieszkują niedaleko jego domu rodzinnego. Jest ona osobą nieprzewidywalną, przez co wyjątkowo intrygującą, które to cechy pogłębiają się u niej wraz z wiekiem. Bohaterowie ciągle rozstają się, by spotkać się w najmniej przewidywalnych momentach. Niejednokrotnie okres rozdzielenia znacznie przewyższa swą długością czas ich wspólnego pożycia, jednak nie dane jest im rozstać się definitywnie. Z biegiem czasu Chilijeczka staje się osobą coraz bardziej tajemniczą, pełną niedopowiedzeń i niezgodności, co w oczach Ricarda tworzy ją przedmiotem jego uczuć. Losy bohaterów rozgrywają się na pełnym wydarzeń tle historycznym, które po części uzasadnia charakter ich relacji. Niejednokrotnie tło staje się bardziej wyraziste aniżeli losy głównych bohaterów, przez co powieść czyta się szybko oraz z narastającą ze strony na stronę ciekawością.

Narracja prowadzona jest dynamicznie, sylwetki bohaterów odmalowane barwnie i nierzadko z fantazją, zaś sam temat powieści, mimo, że dość sztampowy, zrealizowany jest w tak żywy sposób, że niezwykle łatwym staje się wczucie w dramatis personae. Język jest dość przeciętny, jednak doskonale wpasowany w temat oraz styl narracji.

 Jest to jedna z moich ulubionych powieści i  jedna z nielicznych do których ma się ochotę wciąż wracać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co o tym sądzisz?