sobota, 16 lutego 2013

Przekleństwa niewinności


Jeffrey Eugenides to amerykański pisarz pochodzenia grecko-irlandzkiego urodzony w 1960roku. Jego debiutancka i zarazem najbardziej znana powieść „Samobójczynie” (tytuł oryginału „The virgin suicides”, tytuł bardziej popularnego przekładu „Przekleństwa niewinności”) została wydana w 1993, zaś w pierwszym przekładzie polskim w 2004 roku. W 2000 roku  pod tym samym tytułem został nakręcony film w reżyserii Sofii Coppoli.

Bohaterami powieści jest rodzina Lisbonów, a szczególnie ich pięć córek: 17 letnia Therese, 16 letnia Mary, 15 letnia Bonnie, 14 letnia Lux i 13 letnia Cecilia. Właściwa akcja zaczyna się w momencie śmierci najmłodszej z sióstr, która pociąga za sobą szereg nie dających się powstrzymać zdarzeń.

Spokojne tło typowego amerykańskiego przedmieścia zostaje zaburzone przez pojawienie się niezwykle zajmujących i zarazem żywiołowych sióstr, zaś czas, zamiast leczyć rany jedynie je zaognia i powiększa.  Jest to powieść, której lekki styl przy jednoczesnym ciężkim temacie nadaje uroku i predestynuje do czytania nawet w środkach komunikacji miejskiej w ciągu zabieganego dnia, bez obaw o umknięcie sensu wydarzeń. 

„Przekleństwa niewinności” czyta się wyjątkowo szybko, jest to książka pasjonująca, która bardzo angażuje czytelnika w rozgrywające się wydarzenia, zaś ilość akcji sprawia, że wyobraźnia żywo odmalowuje jej obrazy, by po dokończeniu lektury pozostawić pożądane wrażenie końca swego rodzaju ciekawej przygody.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co o tym sądzisz?