wtorek, 19 marca 2013

Rovdyr!

Ragnhild Nilsen (Grodal) to urodzona 6 marca 1958 roku norweska pisarka, dramaturg, pedagog i wykładowca, jest autorką między innymi powieści pod tytułem "Bestia!"(oryg. "Rovdyr"!) wydanej w 2003 roku.

"Bestia" jest thrillerem psychologicznym opierającym się na ciekawym rozwiązaniu stylistycznym jakim jest połączenie rozdziałów książki z wykładami na temat psychologii w formie naprzemiennych, pozornie nie mających na siebie wpływu części, które jednak dobrze się uzupełniają, by w 2/3 długości książki ujawnić w pełni swój sens.

Główną bohaterką jest siedemnastoletnia Torhild uczęszczająca do starej willi potocznie zwanej Mokradłem, by na znajdującym się tam fortepianie ćwiczyć swoje umiejętności muzyczne. Początkowo jest ona zachwycona możliwością ćwiczenia w tak odosobnionym, a co za tym idzie spokojnym miejscu w którym, dzięki samotności będzie mogła w pełni skupić się na muzyce, jednak już pierwszego dnia jej podejście zmienia się za sprawą dostrzeganych przez nią niepokojących zdarzeń takich jak "ożywanie" obrazu czy pojawianie się znikąd kamieni runicznych. Zaistniałe sytuacje napawają Torhild lękiem, który stara się przezwyciężyć czy to z pomocą terapeuty, czy swojej przyjaciółki imieniem Lisa, jednak w ostatecznym starciu Torhild musi stanąć sam na sam ze swoimi lękami. Waga pozornie nieistotnych z początku wydarzeń stopniowo narasta, by w pewnym momencie doprowadzić do bezsensownej tragedii (choć czy tragedia może mieć sens?), której jednak nie dało się uniknąć.

Jest to powieść o odkrywaniu swojej tożsamości towarzyszącemu dorastaniu, ale w żadnym wypadku nie można sprowadzić jej do miana "nastoletniego czytadła". Łączy bardzo dobrze dramat z kryminałem i powieścią psychologiczną, gdzie niemałe znaczenia ma również przyroda, stanowiąca tutaj bardzo żywe, często nadające ton, tło do rozgrywających się wydarzeń. Powieść porusza relacje między rówieśnikami, rodziną, aspekt pierwszych związków, jednak bez przesładzania ani zbytniej przesady. Akcja jest dobrze poprowadzona, zaś "przerywnik" w postaci wykładni teorii psychologicznych opracowano nieźle, można dzięki niemu zainteresować się tematyką psychologi samej w sobie. Reasumując, książka ta jest zdecydowanie warta przeczytania i ląduje na mojej półce z oceną 8/10.

PS.Tytuł posta w oryginale, ponieważ nie mogłam się oprzeć urokowi tego słowa.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co o tym sądzisz?