wtorek, 26 marca 2013

Historyk

Elizabeth Kostova ( z domu Johnson) to urodzona w 1964 roku w New London w Connecticut amerykańska pisarka. Jest ona absolwentką Yale University, gdzie uzyskała licencjat z literatury i kultury brytyjskiej, zaś na uniwersytecie Michigan zdobyła stopień magistra pisarstwa kreatywnego (tam również "Historyk" został nagrodzony w kategorii powieści w trakcie pisania <Novel-in-Progress>) Pierwszą jej powieścią był wydany w 2005 roku "Historyk", w 2010 roku wydała zaś swą drugą powieść pt."Łabędź i złodzieje".

Akcja powieści rozpoczyna się w momencie gdy młoda Amerykanka mieszkająca w Europie znajduje średniowieczną książkę i plik listów zaadresowanych "do Mojego Drogiego i Nieszczęsnego Następcy", który to moment ma całkowicie odmienić jej życie. Za pomocą tych materiałów rusza ona tropem Vlada Tepesa (Draculi). By rozwikłać tajemnicę, udaje się w podróż do krainy demonicznego władcy, przy okazji zdobywając szerokie informacje na temat przeszłości swojej rodziny, w tym o ojcu, zaginionej matce i przepadłym bez wieści dziadku. Podczas cokolwiek pasjonującej podróży od Stambułu aż po południe Francji wikła się w duży spisek, odkrywa to, czego przed nią szukały pokolenia naukowców.  Poszukiwania okazują się owocne, ale czy służy to szczęśliwemu końcowi, o tym należy przekonać się samodzielnie.


Powieść ta łączy współczesność i przeszłość, zawiera również elementy folkloru Bułgarii. Nadmienić należy, iż do jej napisania autorka sumiennie przygotowywała się przez 10 lat, rzetelnie sprawdzając fakty historyczne oraz poznając klimat opisanych w niej miejsc dzięki wielu odbytym podróżom. W trakcie pracy nad powieścią zasięgała rad swego męża (pochodzenia bułgarskiego) oraz jego rodziny. "Historyk" jest dużą, zarówno objętościowo, jak i pod względem akcji, powieścią, napisaną porywającym, "soczystym" stylem. Dużą rolę pełni tu tło, główna bohaterka stanowi właściwie narzędzie do rozwikłania intrygi, jednak jej postać jest dobrze odmalowana, dzięki czemu łatwo można sobie ją wyobrazić. Osobiście największy urok miały dla mnie dokładnie opisane elementy kultury i folkloru bliskowschodniego, jest to część powieści na którą warto zwrócić uwagę.

"Historyk" rozpoczyna się obiecująco i nie zawodzi oczekiwań czytelnika, jest to powieść, której przeczytanie daje satysfakcję, jednak ze względu na jej kilkuset stronicową objętość i szybką akcję, najlepiej czytać ją podczas urlopu/wakacji/długiego weekendu, gdyż przerywanie tej konkretnej lektury bardzo jej szkodzi, powodując zgubienie się w akcji i utratę wyjątkowego klimatu przeplatającego czasy przeszłe z obecnymi. Oczywiście polecam! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co o tym sądzisz?